Zamknij
REKLAMA

Jak urządzić mały ogród?

00:00, 20.06.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Jak urządzić mały ogród? W jaki sposób zaaranżować małą przestrzeń ogrodową? Na co zwrócić uwagę? Na blogu radzimy jak poradzić sobie z tym 'małym' problemem.

Doskonałej wykorzystanie przestrzeni w małym ogrodzie miejskim.

Ogród - nawet ten najmniejszy, a także balkon, może być źródłem przyjemności, radości a także miejscem wypoczynku dla całej rodziny. Każda przestrzeń ogrodowa - niezależnie od jej rozmiaru, ma ogromny potencjał. Obecnie najczęściej mamy do dyspozycji albo mały ogród przy szeregowym zabudowaniu, albo balkon, czy taras z małym ogrodem. Z pewnością każdy, kto decydował się na zakup domu czy mieszkania z ogrodem, pokrywa w tym miejscu ogromne nadzieje. Miłośnicy ogrodnictwa marzą o przestrzeni funkcjonalnej gdzie znajdzie się miejsce dla każdego z najbliższych. Mały ogród może mieć plac zabaw, warzywnik, albo drzewa owocowe. Tu też znajdzie się miejsce na hamak, czy meble ogrodowe na tarasie. Dziś zdradzamy w jaki sposób urządzić małą przestrzeń, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał.

Kilka słów o projektowaniu ogrodu …

Mimo iż mały, ogród musi być funkcjonalny. Podobnie jak przy projektowaniu dużego ogrodu, na początku musimy ustalić jakie funkcje ma pełnić . W małym ogrodzie również powinniśmy wyróżnić 3 strefy obowiązkowe w każdej przestrzeni ogrodowej

 • strefę reprezentacyjną, która wita naszych gości. Może to być kilka donic przy drzwiach wejściowych, mała rabata przy furtce na podwórko, czy skrzynka balkonowa z pięknymi kwiatami na oknie w pobliżu wejścia. Warunek jest jeden - ta strefa ma być uporządkowana oraz zachwycająco piękna. To przedogródek staje się nasza wizytówką, tu większość w gości wita się z naszym domem, z nami. Warto więc doskonale przygotować tę strefę, zadbać o nią.
 • strefa gospodarcza - która zapewnia utrzymanie w ogrodzie porządku. Tu lokalizujemy kompostownik, miejsce do przechowywanie odpadów czy linki na pranie. Gospodarczo traktujemy też garaż, schowek na rowery czy narzędzia - są więc tu wszelkie niezbędne w ogrodzie elementy, które nie wyróżniają się pięknym wyglądem, lub nawet są lekko odstraszające. Tych elementów nie możemy lokalizować w pobliżu tarasu - zwłaszcza kompostownika czy odpadów, nie powinny być również widoczne. Nie można jednak zrezygnować z tych elementów, gdyż skutkuje to nieporządkiem.
 • strefa wypoczynkowa - nasza ulubiona strefa w ogrodzie. Tu lokalizujemy miejsce do relaksu dla całej rodziny - może to być taras z leżakami, huśtawka, piaskownica. Warto więc zadbać o atrakcyjny wygląd tej strefy, jak również komfort i poczucie swobody w tej właśnie strefie.

W projektowaniu ogrodu musimy również pamiętaj o jednej, najważniejszej zasadzie : Ogród ma być przedłużeniem domu. Dlatego styl ogrodu nawiązuje do pomieszczeń w domu. Stosujemy te same kolory, tworzywa, elementy wystroju - po to aby powiązać ogród i dom, zaznaczyć ich stronę. Mały Ogród to dodatkowy pokój w czasie wiosny czy lata.

Mała przestrzeń, kilka poziomów możliwości

Mała przestrzeń ogrodowa z pewnością stanowi wyzwanie podczas jej planowania.Jednak kreatywne pomysły pomogą stworzyć z niej unikatowy ogród.

Ogrodu nie możemy poszerzyć, ale nie mamy ograniczenia w górę. Bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie stworzenie tarasu wyniesionego do góry. Układ tarasowy był wykorzystywany już przed wiekami. Dzięki niemu na małej przestrzeni możemy stworzyć więcej placu do użytkowania. Taras wzniesiony nad ziemię da niezapomniane uczucia podczas jego użytkowania. Wysoko nad ogrodem mamy możliwość doskonałej obserwacji ogrodu. Dodatkowo powiew wiatru podczas relaksu, czy bliskie sąsiedztwo posadzonych w pobliżu drzew - to z pewnością szczególna oprawa każdego codziennego wypoczynku w ogrodzie.

Dzięki schodom uda się połączyć kilka poziomów.

Aby taras był bezpieczny, konstrukcja musi zostać wykonana solidnie. Najlepiej zlecić to fachowcom, którzy znając przepisy prawne, z pewnością stworzą wytrzymałą i bezpieczną przestrzeń. Taras na powietrzu będzie przypominał domek na drzewie. Komfortowe użytkowanie umożliwia solidne wejście, na przykład w postaci drewnianych schodów. Odpowiednio zabezpieczone, z poręczą, zaimpregnowane przed deszczem czy śniegiem, staną się idealnym wprowadzeniem do nowego wymiaru wypoczynku w ogrodzie. Schody przeniosą nas w inny świat.

Kilka praktycznych uwag - o roślinach i meblach ogrodowych

Chłodne barwy powiększają ogród.

Mały ogród stawia przed nami pewne ograniczenia. Zwłaszcza podczas wyboru roślin, czy mebli ogrodowych, musimy pamiętać, w jakiej przestrzeni będą się znajdować. Staramy się pamiętać, że:

 1. Zbyt duże rośliny zaburzają proporcje ogrodu, mogą go przytłaczać, a także utrudniać funkcjonowanie w ogrodzie.
 2. Rośliny o mocnych kolorach pomniejszają przestrzeń, chłodne barwy - przeciwnie.
 3. Zbyt duża liczba gatunków wprowadza chaos i nieporządek, co utrudnia wypoczynek.
 4. Unikamy roślin o bardzo mocnym zapachu, który w małym ogrodzie może działać drażniąco.

Komplety w małym ogrodzie muszą być bardzo funkcjonalne.

Natomiast, jeżeli chodzi o meble ogrodowe, musimy również dobrze przemyśleć ich zakup. Meble ogrodowe do małej przestrzeni zewnętrznej powinny spełniać kilka kryteriów:

 • być wielofunkcyjne - w małej przestrzeni ceni się meble o kilku funkcjach, krzesło rozkłada się jak fotel, stolik kawowy staje się stołem, a skrzynia ogrodowa jest siedziskiem czy stolikiem. Tu, gdzie cenny jest każdy centymetr, wybieramy mebel multifunkcyjne.
 • meble się składają - dzięki czemu ich przechowywanie, czy poza sezonem, czy też kiedy z nich nie korzystamy, nie wymaga od nas sporo miejsca. Sprawdzamy czy krzesła i stół można łatwo złożyć, a także czy krzesła są sztaplowane.
 • stół jest rozkładany - tak, aby szybko zrobić miejsce dla niespodziewanych gości, a w razie potrzeby, złożyć do do rozmiaru mini,
 • staramy się wybierać komplety mebli ogrodowych, ale takie meble, które spójnie ze sobą komponują, co ujednolica przestrzeń, nie zagraca jej.
 • meble do każdego ogrodu powinny być wytrzymałe, takie gdzie tworzywo jest solidne, nie wymaga impregnacji, kłopotliwego czyszczenia.

Jak optycznie powiększyć ogród?

Starając się optycznie powiększyć ogród.można zastosować kilka sztuczek, które będą tworzyły optyczne złudzenia.

Doskonałym sposobem na powiększenie przestrzeni ogrodu, jest zastosowanie w nim lustrzanej powierzchni. Lustro ze szkła jest bardzo niebezpieczne i drogie, ale do ogrodów możemy zastosować tafle z tworzywa sztucznego. Takie lustro, umieszczone na murze, ścianie, czy w sąsiedztwie tarasu, dwukrotnie powiększy ogród, nada mu głębię.

Głębia w ogrodzie poprzez zastosowanie lustra, które odbija ogród, oraz fałszywej furtki. Łatwo się nabrać prawda?

Planując ogród dla siebie, nie zdajemy sobie sprawy, jaką siłę ma kolor. Barwy bardzo mocno oddziałują na postrzeganie przestrzeni. Kolory zimne - biele, błękity, szarości optycznie powiększają przestrzeń. Białe kwiaty, posadzone na zakończeniu ogrodu, optycznie przesuwają jego granicę dalej.

Jeżeli chcemy wydłużyć ogród, możemy zastosować fałszywa perspektywę. Jak? Wzdłuż ścieżki sadzimy krzewy, które w oddali wydają się mniejsze. Jeżeli celowo w oddali posadzimy mniejsze elementy, niż te na początku, to ogród wyda się dłuższy niż jest rzeczywiście.

Ciekawym i chętnie pożyczonym pomysłem są również fałszywe drzwi, furtka, czy brama. W żywopłocie, na ścianie, w ogrodzeniu umieszczamy furtkę(drzwi, itp), które nie prowadzą do nikąd, ale mamy wrażenie że można nimi przejść dalej. Jest to również powiększenie ogrodu. Oszukujemy naszych gości o jego wielkości.

Udanym zabiegiem na powiększenie małego ogrodu, jest wydzielenie w nim kilku przestrzeni. Goście, spacerując po nim, będą odnosić wrażenie iż jest większy, bo zmieścił tyle przestrzeni. Wydzielanie przestrzeni możemy wykonać poprzez stosowanie żywopłotów, wysokich rabat z roślinami, czy pnączy, a także murków. Musimy jednak pamiętać, że nie należy tworzyć zbyt ciasnych przestrzeni, bo będzie to miało odwrotny skutek od zamierzonego.

Nawet mały ogród może być źródłem radości i satysfakcji. Jest wyzwaniem, ale jego urządzanie nie musi być trudne. Efekty natomiast często zaskakują i zachwycają. Każde obcowanie z naturą, świeżym powietrzem czy praca w ogrodzie mają doskonały wpływ na nasze zdrowie, nie należy więc się poddawać, ale podjąć to wyzwanie i stworzyć swój mały, zielony raj .

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (15)

UrszulaUrszula

1 0

Ciekawy artykuł, warto przeczytac dla samego siebie 11:09, 22.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RenataRenata

0 0

Chciałabym mieć choć mały ogród, no cóż może z czasem- super tekst! 12:07, 06.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MagdaMagda

0 0

Świetny zbieg okoliczności :-) Właśnie remontuje swój ogródek i na pewno skorzystam z tych cudownych porad. 11:07, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuzannaZuzanna

0 0

Wydaje się, że w małym ogrodzie jest łatwo zaprojektować przestrzeń, ale to znacznie trudniejsze niż w tym większym. Ktoś jeszcze jest takiego zdania? 11:25, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatrycjaPatrycja

1 0

Zuzanno to prawda, w większym tarasie jest więcej miejsca do popisu!! 10:49, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

0 0

Jakie piękne schody! Z czego one są wykonane? Beton czy drewno? :) 10:14, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AniaAnia

0 0

Ciekawy sposób na aranżację niewielkiej przestrzeni gospodarczej :) 12:43, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Paulina Paulina

0 0

Niekiedy mały ogród a tak bardzo cieszy! 10:53, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZbyszekZbyszek

0 0

Bardzo ciekawy artykuł, pozdrawiam wszystkim ogrodników :) 10:59, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwelinaEwelina

0 0

Super artykuł, pozdrawiam :) 12:38, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KazikKazik

0 0

Mały ogród jest najlepszy 13:32, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomaRoma

0 0

Super pomysły na aranżację niewielkiego ogrodu, daję lajka! 12:07, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WeronikaWeronika

0 0

Schody ze zdjęcia są fantastyczne! 08:38, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AsiaAsia

0 0

mi od tych dużych znacznie bardziej podobają się małe ogrody - są przytulniejsze 11:43, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatrycjaPatrycja

0 0

Taki ogród to mój celna na lato 2020!❤️ 14:57, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© lelow365.pl | Prawa zastrzeżone